Azumanga Daioh

あずまんが大王

Azumanga Daioh
autor: Kiyohiko Azuma status: Zakończony typ: Manga ograniczenia wiekowe: 14+ skanlacje tworzone przez: Hayate czytaj na: Hayate opis: Co będzie, jeśli do liceum wrzucimy grupkę dziewczyn, z których każda wyróżnia się czymś szczególnym, oraz dwie nauczycielki - przyjaciółki i rywalki, których pomysły są równie szalone, co ich podopiecznych...
Dostaniemy wyjątkową komedię szkolną, w której sporo żartów sytuacyjnych, dowcipu opartego na skojarzeniach, nieporozumieniach oraz humoru niemalże absurdalnego. Tu nic nie jest oczywiste, a sprawy banalnie proste przybierają absurdalny obrót.

Sam tytuł mangi, Azumanga Daioh, nie ma żadnego związku z mangą. Jego pierwszy człon, Azumanga, jest połączeniem pseudonimu autora, Azuma, i manga, podczas gdy Daioh to odniesienie do magazynu, w którym tytuł się ukazywał, Dengeki Daioh.

Ukazująca się między lutym 1999 a czerwcem 2002 manga uzyskała w Japonii wielką popularność czego dowodem jest nie tylko wyprodukowana przez studio J.C.Staff seria anime, Azumanga Daioh: The Animation*, (premierowy pokaz między 8 kwietnia a 30 września 2002) poprzedzona kilkuminutowym ONA** pod tytułem Azumanga Web Daioh (została ona wydana przez studio Chara-ani.com 28 grudnia 2000), ale także lista oficjalnych i wyprodukowanych przez fanów, głównie prostych, gier.

*Ciekawostką jest fakt, że mimo iż seria wydana na DVD ma 26 odcinków, to tak naprawdę oryginalnie w japońskiej telewizji wyświetlono 130 pięciominutowych odcinków (po jednym dziennie w tygodniu + powtórka w weekend), które dopiero później zebrano w większe grupki.
**ONA - Original Net Animation (ang. Oryginalna Animacja Internetowa) - animacja nie emitowana w telewizji, bądź wydawana od razu na DVD (jak OVA) lecz wypuszczana bezpośrednio do Internetu.